W dobie dzisiejszych czasów przyjęcie spadku, wiąże się nie tylko z uzyskaniem korzyści, ale także z przyjęciem na siebie zobowiązań. Zapewne wiele razy każdy z nas słyszał przypadek, że zamiast poprawienia swojej sytuacji materialnej, ta sytuacja w momencie przyjęcia spadku zdecydowanie się pogorszyła - ze względu na długi, które masa spadkowa również obejmuje.
Co zatem zrobić, aby ograniczyć odpowiedzialność za długi spadkowe?
Prawnik radzi:
Przede wszystkim przyjęcie spadku nie jest obowiązkiem spadkobiercy. Jest przysługującym mu prawem. W czasie 6 miesięcy spadkobierca powinien zdecydować o przyjęciu lub odrzuceniu spadku. Ma on do wyboru trzy warianty, tj.:
-przyjęcie spadku z nieograniczoną odpowiedzialnością (tzw. przyjęcie wprost)
-przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza
-odrzucenie całego spadku
Najbardziej bezpieczną opcją jest przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza, ponieważ zgodnie z art. 1031 § 2 : "spadkobierca ponosi odpowiedzialność za długi spadkowe tylko do wartości ustalonego w wykazie inwentarza albo spisie inwentarza stanu czynnego spadku." - tym samym spadkobiercy przysługuje prawo złożenia wykazu inwentarza w sądzie albo przed notariuszem. W udostępnionym wykazie spadkobierca powinien wskazać przedmioty, które należą do masy spadkowej, przedmioty zapisów windykacyjnych (przy tym wskazując na ich wartości, stan, ceny w chwili otwarcia spadku), a także długi spadkowe(jednocześnie wskazując na ich wysokość wg stanu z chwili otwarcia spadku).
Należy dodać, że ustawodawca wyszedł naprzeciw spadkobiercy, ponieważ brak reakcji w ciągu 6 miesięcy od momentu otwarcia spadku lub ogłoszenia testamentu działa na korzyść spadkobiercy, gdyż przyjmuje on spadek z dobrodziejstwem inwentarza.
Tekst opracowała – prawnik Emilia Szpindor